Et historisk preg i hjørnerommet
I hjørnerommet mot nordøst i Kongegårdens 3. etasje har vi lagt stor vekt på å gjenskape en atmosfære som gjenspeiler byggets historie. Her har vi valgt en gammel tapet fra rundt 1870, funnet blant annet i Arvika i Sverige. Valget falt på denne tapeten fordi det var få tydelige bevis på hva som opprinnelig preget rommet fra byggeåret. Tapeten med løst bundne liljer var svært populær på den tiden og gir rommet et autentisk og tidsriktig uttrykk. Liljemotivet har en særegen sjarm, hvor blomstenes blader ofte er dekorert med mønstre som minner om eldre broderier.
For å fremheve det eksklusive preget ytterligere har vi supplert med en gammel, fransk empire lysekrone. Lysekronen tilfører rommet en ekstra dimensjon av eleganse og binder sammen tapetens historiske karakter med en tidløs, klassisk stil. Resultatet er et hjørnerom som stråler av historie, skjønnhet og unik atmosfære.
Musikkværelset – et unikt skattkammer
I Kongegårdens 3. etasje finner vi det historiske musikkværelset, et rom som er bevart med identisk dekor fra byggeåret 1820. Dette unike rommet forteller en historie om fortidens estetikk og musikkens betydning. Dekorasjonen i musikkværelset inkluderer vakre musikkinstrumenter som har blitt skrapt frem under restaureringen, etter å ha ligget skjult under mange lag med maling og tapet gjennom årene.
For å bevare rommets autentisitet har restaureringen vært skånsom. Instrumentene har forblitt urørt, og kun de gule flatene rundt instrumentene har blitt malt på nytt. Dette betyr at dekoren ikke er helt komplett rundt hele rommet – noen detaljer har gått tapt gjennom tidens tann. Likevel gir de bevarte elementene et unikt innblikk i hvordan rommet opprinnelig så ut.
Rommet kompletteres av en imponerende antikk lysekrone i bronse, hentet fra Frankrike og datert til slutten av 1800-tallet. Sammen med dekoren skaper lysekronen et rom som oser av historie, et sted som virkelig må oppleves.
Et lite rom med sjel
Dette lille, sjarmerende rommet er malt i en gammelrosa farge, nøye utvalgt for å være så nær originalfargen fra 1820 som mulig.
Det er fascinerende å tenke på hvordan dette rommet kan ha blitt brukt tidligere. Sporene tyder på at det kan ha fungert som et lager eller forrådsrom. Et skap i rommet ser ut til å ha inneholdt en slags heis, kanskje en «matheis» som var vanlig i gamle dager for å transportere matvarer mellom etasjene. Dette gir et spennende innblikk i hverdagen fra en svunnen tid.
I taket har vi hengt en vakker antikk lysekrone i bronse, med kupler formet som tuliper i frostet glass. Sammen med den gammelrosa fargen og de historiske detaljene skaper dette et rom som er både unikt og stemningsfullt – en liten perle i Kongegården.
Ledige lokaler i 1. og 2. etasje
Vi minner om at det fortsatt er ledige lokaler i Kongegården. Er du på utkikk etter unike og inspirerende kontorlokaler med historisk sjel? Ta gjerne kontakt med oss for mer informasjon eller for å avtale en visning. Vi ser frem til å høre fra deg!